Ľudia NIE SÚ pingpongové loptičky, aj keď si to o nich úradníci evidentne myslia

Autor: Andrea Ostrihoňová | 2.10.2018 o 9:09 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  18240x

Z mojich blogov sa dá jasne odčítať, že Dunaj obdivujem, mám ho rada a často v ňom aj plávam. Ale vždy zodpovedne a s rešpektom. Túto sobotu som sa v ňom však správala nezodpovedne a nebezpečne.

Som vcelku zdatný plavec a v Dunaji som plávala naozaj veľakrát. No nikdy nie sama a takto doslova na dotyk piliera. Neodporúčam to nikomu skúšať a ani po mne opakovať.

Zámerom bolo zaznamenať naživo, aké je to pohybovať sa vo vodnom toku v blízkosti pevne osadeného mostného piliera v Dunaji.

V súvislosti s obchvatom Bratislavy sa cez Dunaj buduje most. Riečny most mal v pôvodnom návrhu dva štíhle klasické plné mostné piliere umiestnené v blízkosti brehov Dunaja. Tieto, zmenou projektu, zhotoviteľ nahradil dvoma piliermi monštruóznych rozmerov, každý z nich v úrovni hladiny široký  ako päťposchodový dom a dlhý ako polovica futbalového ihriska. Okrem toho piliere boli posunuté smerom do stredu rieky, čím sa výrazne zmenší manévrovací priestor pre plavidlá v blízkosti mosta. Ich samotná poloha a veľkosť však nie sú tým hlavným problémom. Tým je konštrukcia pilierov pod hladinou. Nejde totiž o klasické plné piliere, ale každý z tých gigantických pilierov je uložený na 26 menších pilieroch, pomedzi ktoré by mal pretekať tok rieky.

A to je SMRTONOSNÁ PASCA.

Všetky dunajské mosty majú piliere pevne osadené do dna. To v rýchlom toku Dunaja (ktorého výška a rýchlosť sa mení doslova z hodiny na hodinu) umožňuje plávajúcim objektom v ich blízkosti bezpečný pohyb s predvídateľným smerovaním.

Ale v okamihu, keď sa POD pilier bude dostávať voda, zoberie so sebou všetko zo širšieho okolia.  A o tom to je. Kohokoľvek, kto sa dostane – dobrovoľne, nedobrovoľne, náhodou – do blízkosti takéhoto piliera – to pod neho zatiahne a nevypustí. Uviazne v temnote, bez vzduchu, v labyrinte 26 stĺpov na ploche 42 x 17 metrov.  A takéto pasce pod novobudovaný most navrhujú dve.

Dunaj nám (Slovensku) výsostne nepatrí. Je to veľtok, ktorý našou krajinou len preteká. Po celej dĺžke tejto rieky sú postavené stovky mostov. Ale ani jeden most v Nemecku, Rakúsku, Slovensku a Maďarsku takéto nebezpečné piliere nemá. Na slovenskej časti Dunaja sa denne pohybujú desiatky plavidiel. Veľké vlečné člny, výletné lode, člnky, kajaky, pramice i všeličo iné. Všetci ľudia vezúci sa na nich budú vystavení smrteľnému nebezpečenstvu, ktoré na nich čaká pod hladinou. Lebo aj banálna nehoda, pri ktorej sa ktokoľvek ocitne vo vode pod mostom s označením D4R7, bude mať katastrofálne následky!!!!

Ministerskí úradníci to však vidia inakšie. Stačil im na vydanie stavebného povolenia test s pingpongovými loptičkami, ktorý si nechal vypracovať zhotoviteľ.

Lenže ľudia nie sú loptičky a rýchlo tečúci tok Dunaja nie je pokojné jazero.

Prečo necháme za seba hovoriť peniaze, ktoré chce zhotoviteľ ušetriť zmenou pilierov?

Prečo radšej vystavíme slovenských i zahraničných užívateľov Dunaja nebezpečenstvu, ktorému sa dá predísť?

Musí sa naozaj niekto utopiť, aby sa preukázala nevhodnosť a nebezpečnosť mostných pilierov tohto typu v Dunaji?

Nebuďme pingpongové loptičky a nedajme sa odpinkať!

Bratislavskí vodáci sa odvolali proti vydaniu stavebného povolenia a zároveň k téme spustili petíciu, ktorou vyzývajú ministra dopravy a výstavby SR na okamžité zastavenie prebiehajúcich stavebných prác, kým sa od zhotoviteľa/nezávislou expertnou skupinou nepreukáže bezpečnosť riešenia mostných pilierov a neprijmú sa opatrenia na elimináciu rizík pre ľudí.

Link na petíciu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vedie Linku pre týrané ženy: Volajú nám aj také, ktoré partner týra 40 rokov

Mária Víteková vraví, že ženy nemôžu nútiť, aby násilníkov opustili.


Už ste čítali?