Medvede sú skvelé

Autor: Andrea Ostrihoňová | 9.2.2018 o 8:50 | Karma článku: 2,98 | Prečítané:  920x

Samozrejme, mám na mysli tie dvojnohé, ľudské bytosti, ktoré majú radi otužovanie a ľadovú vodu. Je to raritou Slovenska, že si združenia ľadomilov dávajú názvy podľa rôznych živočíchov, známych svojim pozitívnym vzťahom k vode.

Všade inde na svete sa takýmto vyznávačom plavby studenou vodou hovorí zimní plavci (winter/ice swimmers). My sme do tejto záľuby už pred mnohými rokmi pridali trochu fantázie. Najprv sme tu mali len Ľadové medvede. Traduje sa historka, že názov je len prekladom z maďarského „jeges“ – „ľadový“. „Vylezte z tej vody vy jégeši!“ tak vraj oslovil bláznivcov  plávajúcich v studenej vode ich kamarát z brehu Kuchajdy. Postupne sa k nim pridávali aj Tučniaky, Mrože, Tulene, Vydry, Pstruhy a iné milé zvieratká. V Dunaji plávajú, napríklad, Vyzy a v štiavnických tajchoch dokonca Jašterice. A keď dochádzajú názvy zo živočíšnej ríše – nastupuje tá spomínaná fantázia – Cencúľe, Zmrzliaci, Nanuky či Ľadoborci.

Všetci títo nadšenci majú jednu vec spoločnú. Aj keď majú po plávaní studenú kožu a poriadnu triašku – srdcia majú horúce. Nestretla som sa s podobnou skupinou ľudí. Možno, že je to tým rovnakým mentálnym nastavením ale otužilci sú najsrdečnejšou a najkamarátskejšou partiou. Nováčika sa vždy niekto ujme, kto mu vysvetlí základy. Do ľadovej vody sa nechodí osamote. Vždy aspoň dvaja! Pri každom plávaní, každej akcii plavci jeden druhého kontrolujú, dozerajú vždy na bezpečnosť všetkých, nielen svoju. Z brehu sa neodchádza, kým všetci nie sú von z vody. Je to skupina, ktorá má síce nepísané pravidlá ale snažia sa ich dodržiavať všetci.

Veď majú aj prečo. Plávanie v ľadovej vode nie je sranda. Je to adrenalínový šport a ako taký skrýva v sebe mnohé nebezpečenstvá. Každý musí zvážiť svoje sily a schopnosti. Nevystavovať sa zbytočne riziku. Neohroziť seba ani iných.

Odmenou je lepšia zdravotná i mentálna kondícia. Mnohé problémy fyzické aj psychické ustúpia. Samozrejme, tak ako aj pri iných aktivitách, aj pri zimnom plávaní sú diagnózy, ktoré si človek do ľadovej vody nemôže so sebou brať. Srdcové ochorenia, problémy neurologické i ortopedické. Ale porada s lekárom ich vždy vopred odhalí. Napokon, aj fanúšikov na súši a podporu v zázemí zimní plavci potrebujú.

Ľadomilovia majú bohatý spoločenský život. V zimnej sezóne – od októbra do marca - je každý víkend obsadený. Celé Slovensko má vodné plochy a toky, do ktorých možno vliezť, ktoré možno plávať a kde sa dokonca dajú konať preteky . Sú to miesta neobvyklé i tradičné (Oravská priehrada, tok Váhu pod priehradou v Žiline, Hangócka v Nitre). Zimnoplavci sa svojej záľube oddávajú v ústraní aj na verejnosti (tajch Bejvoč kontra Dunaj pred bratislavskou promenádou). Po plávaní vždy poskytne organizátor milé pohostenie a vyhriatu miestnosť. V živote som nezjedla toľko gulášov, ako v minulej zimnej sezóne.

S čím som začala, s tým i skončím.

Medvede sú skvelé. Som nadšená, že som objavila ich svet. Obohacuje ma. Mám týchto spolubláznov rada.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Nepredvídateľný užitočný idiot (píše Ivan Mikloš)

Aké poučenie si možeme vziať z Trumpa.

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty.


Už ste čítali?