Osamelosť diaľkového plavca (Zuzana a La Manche)

Autor: Andrea Ostrihoňová | 16.8.2017 o 8:02 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1098x

Šumenie mora narúša pravidelné ťap-ťap. Na pláži vo Folkestone nie je ani duša a tak sa doširoka doďaleka nesie každý zvuk. To ťap-ťap patrí k plaveckému štýlu kraul, ktorým Zuzana Jusková odkrajuje z denného tréningového prídelu.

Plavec cez kanál musí dokázať plávať rýchlosťou 3,6 km za hodinu a musí tak vydržať plávať aspoň 11 hodín. Potom je pripravený na kanál. Možno. Keď sa na neho milosrdne usmeje matka príroda

a k najnižšiemu prílivu pridelí aj vhodné počasie. Dážď nevadí, vietor vadí.  Studená voda vadí vždy, slnko len niekedy.

Takéto a mnohé ďalšie rady, skúsenosti a údaje som sa dozvedela až tu v Anglicku. V prístave v Doveri, na útesoch pri Capel-le-Ferne alebo na pláži vo Folkestone. Všetko sa tu točí okolo plávania v mori, cez kanál a v prúdoch.

 Veď preto tu sme.

 Zuzana chce preplávať ako prvá Slovenka kanál La Manche. Tréner Vlado priletel až z Austrálie, coach Zolo prišiel spolu so Zuzanou už pred týždňom a moja maličkosť sa dotrmácala pred tromi dňami.

Až tu, pri mori, som si uvedomila, akým osamelým športom je diaľkové plávanie. Je len plavec a more. Plavec chce prekonať nejakú vzdialenosť a more mu v tom viac alebo menej úspešne prekáža.  Nielenže je ho veľa a vlní sa všetkými smermi, je i slano studené. Tu v kanáli sa k tomu ešte pridávajú prúdy, ktoré vás dokážu poriadne potrápiť.

Preplávať La Manche je niečo také, ako prebehnúť bosky cez 6-prúdovú diaľnicu. Tri prúdy áut jedným smerom a tri prúdy áut druhým smerom. A plavec sa pomedzi nich preplieta pomocou pilotnej lode, ktorá ho navádza. Kúsok tam a kus späť, pár temp hore prúdom, pár záberov dolu.  Znie to jednoducho, vyzerá to nekomplikovane a predsa každý tretí pokus o preplávanie končí neúspešne.

Sedím na uteráku, tlačia ma mokré kamienky a na hladkej modrej hladine sa v pravidelných intervaloch zjavujú a miznú Zuzanine ruky. Ťap-ťap, ťap-ťap, ťap-ťap.

Len málokto si vie predstaviť, koľko driny, odriekania, síl a nekonečných minút sa skrýva za dvojročnou prípravou na takúto plavbu.  Plávať, aj keď sa vám nechce. Plávať, aj keď je zima a prší. Plávať, aj keď vás už bolia všetky svaly v tele. Plávať, aj keď vás žerie morská soľ do krvi.

Klobúk dolu pred každým plavcom, ktorý sa na kanál odhodlal vyplávať.

A keď teraz (v stredu 16.8.2017) čítate tieto riadky, Zuzana práve pláva cez La Manche. Začína od 05,00. Čas ukončenia je vo hviezdach. Keďže teraz v auguste hviezdy tak hojne padajú, snáď Zuzane budú priaznivo naklonené.

Nachystali sme všetko, čo bolo treba. Veci, lieky, nápoje, vlajku i samých seba.

Držte palce!  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?