Prvá Slovenka sa pokúsi preplávať kanál La Manche

Autor: Andrea Ostrihoňová | 11.8.2017 o 8:30 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  1128x

Košičanka Zuzana Jusková v týchto dňoch čaká vo Veľkej Británii na najvhodnejšiu chvíľu, kedy sa ponoriť do vôd kanálu La Manche. Je historicky prvou ženou, ktorá bude takouto plavbou reprezentovať samostatné Slovensko

Do konca týždňa bude pokračovať v tréningu a v adaptácii na podstatne chladnejšiu a hlavne slanšiu vodu (momentálne majú vody kanálu okolo 17 °C).

Od 13.8.2017 začína Neap-Tide – rozdiel medzi prílivom a odlivom je už len 6,5 metrov a preto sú v prieplave slabšie prúdenia. Augustový Neap Tide je od 13.8. – 21.8.2017 – ideálny by bol termín 17.8., vtedy bude rozdiel najmenší - len 5,7metra. Vhodnosť termínu vyberá a určuje pilot. Zuzanin pilot sa volá Andy King http://www.channelswimmingassociation.com/pilots/louise-jane. Okrem Neap-Tide na termín vplýva aj počasie (vietor a vlny) – pilot teda hľadá okno, časový úsek aspoň 10-14 hodín, v ktorom bude dobré počasie. Tiež naviguje plavca cez prúdenia – je preto nutné oboznámiť ho s tým, aká schopná plavkyňa je Zuzana a ako rýchlo vie plávať, aby vedel odhadnúť, ako ju navigovať cez jednotlivé prúdy.

Zuzana pláva pod asociáciou CSA – Channel swimming association www.channelswimmingassociation.com. CSA bola založená 1927 a dohliada na regulárnosť plavby – deleguje rozhodcov a pláva sa z anglického brehu na francúzsky. Plavec nesmie prísť do akéhokoľvek kontaktu s loďou alebo človekom – maximálne sa mu podáva tekutá strava a pitie. Avšak i pri tom nesmie dôjsť k dotyku – na toto dohliada rozhodca. Na francúzskej strane bude Zuzana musieť vyliezť na breh alebo na skalu, za ktorou už nie je voda. Zuzana môže mať, podľa pravidiel, len klasické plavky (nie neoprén), okuliare a jednu silikónovú čiapku. Na ochranu môže mať štuple do uší a na nos. Bude natretá lanolínom, nie kvôli tepelnej izolácii, ale proti oderu kože pri plávaní v slanej vode.

Na odvážnu Košičanku budú číhať (okrem počasia a morskej vody) aj veľmi nepríjemné pŕhlivé medúzy. Žraloky sa síce v prielive tiež vyskytujú, ale nebol ešte zaznamenaný útok na plavca.

Na lodi bude slovenskú rekordérku sprevádzať skúsený tréner Vladimír Mravec, coach Zoltán Makai (zdolal La Manche ako prvý Slovák za éry samostatného Slovenska). Na regulárny priebeh plavby bude dohliadať rozhodca z CSA a 1-2 piloti.

A šťastnou zhodou okolnosti mám tu česť byť na sprievodnej lodi aj ja. Určite o tom podrobne zblogujem.

Viac info na: http://www.sportoveotuzovanie.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Nepredvídateľný užitočný idiot (píše Ivan Mikloš)

Aké poučenie si možeme vziať z Trumpa.

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty.


Už ste čítali?