PRÍLIŠ verné zrkadlo

Autor: Andrea Ostrihoňová | 7.6.2017 o 13:20 | Karma článku: 5,14 | Prečítané:  487x

Keďže môj názor mal tendenciu plakať, vzhľadom na smutné udalosti v rodine a mne bolo príliš teplo na rozumné úvahy, šli sme sa vyvenčiť do divadla. Rovno do SND. Na premiéru Rodáci.

Sú divadelné hry, ktoré vás zabavia. Sú hry, ktorých príbehy prežijete spolu s hercami na javisku.

A potom sú hry, ktoré zrkadlia.

Ukazujú realitu verne. Nezjemňujú ju optimistickým uhlom pohľadu,  nespríjemňujú ju humorom. Nastavujú zrkadlo a vracajú do obecenstva obraz, ktorý realitu nijak neskresľuje. Len zrkadlia. Ale tak nepríjemným spôsobom, ako to zažila každá žena v kabínkach obchodov s plavkami. Studené svetlo padajúce zhora a nemilosrdne ostré zrkadlo zachytí každý tukový záhyb, škaredú pehu či pomarančovú kôru na stehnách. Tu nepomôže retuš, či iný uhol – toto ste VY.

A divadelná hra Rodáci je takým verným, pripresným obrazom našej spoločnosti. Nepomôže odsadnúť si, nezaberie chrumkanie pukancov. To, čo vidíte na javisku, to sme MY. Naša spoločnosť, tu a teraz na Slovensku.

Nebudem prezrádzať zápletku, nedovolím názoru hodnotiť herecké výkony. Aj keď ma názor teraz ťahá za rukáv, že mám teda aspoň napísať, že boli skvelé.

Napíšem len, že Rodáci zobrazujú a zachytávajú to, čo nás teraz obklopuje. Neponúkajú žiadne riešenia. Sucho konštatujú fakty, ktoré všetci poznáme. Ale vidieť ich všetky pokope pred sebou, prinúti aj toho najľahostajnejšieho diváka k zamysleniu.

Lebo môj názor vraví, že TENTO SKUTOK SA STAL. (aj keď len divadelný)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Nepredvídateľný užitočný idiot (píše Ivan Mikloš)

Aké poučenie si možeme vziať z Trumpa.

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty.


Už ste čítali?