Od Štúra k Štefánikovi - po vode

Autor: Andrea Ostrihoňová | 28.11.2016 o 10:40 | (upravené 28.11.2016 o 10:49) Karma článku: 3,53 | Prečítané:  634x

Ak ste sa náhodou, objedení cigánskou z vianočných trhov a s punčom v ruke, priprechádzali v nedeľu 27.11.2016 na nábrežie Dunaji, určite ste ostali prekvapení stáť. Možno vám aj ten punč zo skrehnutej ruky vypadol. 

Pohyboval sa tam kopec ľudí len v plavkách. Nebola to však prehliadka plaviek a kúpacích úborov, ale plávanie otužilcov v Dunaji pod názvom Od Štúra k Štefánikovi.  Zorganizovali ju Slovenské ľadové medvede z Bratislavy. Zimných plavcov sa tu zišlo neúrekom. Prišli z celého Slovenska - od Košíc až po Senicu. Zaprezentoval sa i jeden Pstruh zo Slovenského raja.

Muži a ženy v plavkách pútali pozornosť okoloidúcich.

Najmä vstup do vody, aspoň teda pre mňa, vyzeral  hrozivo. Breh Dunaja v žiadnom prípade nie je kúpalisková pláž s pieskom. Veľké kamene, slizké s ostrými hranami, pohádzané halabala na sebe a okolo sa víri mútna rieka.

Ale všetkých 73 účastníkov pokojne a bez úrazov vošlo do vody. Ako káčatká sa pustili dolu prúdom. A ako veľké kačky na ich bezpečnosť dohliadali posádky dvoch sprievodných lodí.

Hlavy vo vode trochu prekvapili hostí v boteli pod Slovenským národným múzeom.  Otužilcov zdravili z okien kajút a od reštauračných stolov. Plavcom to dolu Dunajom šlo neuveriteľne rýchlo.

Ako peší sprievod s dvomi fotoaparátmi som skoro celú cestu k Eurovey musela bežať. Narobila som sa viac ako tí vo vode. Aj keď treba povedať, že tým zas bolo trochu chladno. Voda mala 6,5, vzduch okolo 8. Ale hĺbka Dunaja bola necelé 4 metre. Vraj vtedy je vo vode bezpečne. No, ja by som sa už videla na vrátach vodného diela v Gabčíkove. (Predsa len som malé medvieďa bez skúseností a tečúcej vody sa ešte bojím.)

Účastníci plávania rešpekt pred vodou síce mali, ale to im nebránilo pod Starým mostom ostošesť ujúkať a pokrikovať.  Za chvíľočku už vyliezali medvede a medvedice na breh pod Euroveou. Ak bol vstup do vody na pohľad nebezpečný, tak výstup bol ešte trochu horší.

Skrehnutí a sčervenení plavci opatrne šplhali hore klzkými železnými rebríkmi. Na záverečnej spoločnej fotografii v cieli sa však všetci šťastne usmievali.

Potom ich čakal ten kilometer späť do reštaurácie, ktorý bolo treba odbehnúť. Tam opäť žali obdiv a ovácie. Najmä pri parkovisku pod múzeom, kde sa zhromaždila skupina anglicky hovoriacich senioriek. Dámy s potleskom vítali každého muža v plavkách a robili slávnostný špalier. Urastení Slováci tak zaslúžene bodovali pri promenáde v plavkách.

A vlastne bodovali všetci, čo si prišli zaplávať. Prvá adventná nedeľa sa dá stráviť aj takýmto skvelým spôsobom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Nepredvídateľný užitočný idiot (píše Ivan Mikloš)

Aké poučenie si možeme vziať z Trumpa.

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty.


Už ste čítali?