A bolo Slovo

Autor: Andrea Ostrihoňová | 1.4.2015 o 10:37 | Karma článku: 3,80 | Prečítané:  630x

Môj divadelný názor si myslí, že sú inscenácie a hry, ktoré majú zmysel aj keď ich ocení len niekoľko divákov. K takýmto patrí aj Slovo Válkovo. Cez fiktívny dialóg básnika a agenta ŠTB sa pokúšame pochopiť dobu, tvorbu i politiku. Takéto veľké sústo požuje a prehltne len rozhľadený divák. A aj tomu ostane trpká pachuť na jazyku a nočná nespavosť pre ťažobu v žalúdku.

Príliš veľa rozboru básní, teda konkrétne JEDNEJ básne – Slovo. To je primálo na pochopenie unikátnej tvorby Miroslava Válka.  Tí, ktorí v školských laviciach jeho básňam nerozumeli, ani tu ich nepochopia. Tí, ktorí ten čas neprežili, na základe inscenácie nezabudnuteľnú skúsenosť nezískajú. Veď to vlastne ani nie je o poézii a Sviečkovej demoštrácii. Je to o surovom dnešku a o tom, ako nebezpečné, zradné a mámivé je kolaborovať s mocou. Čím platiť a čo stratiť mohol kedysi Válek a dnes každý z nás.

Válek Emila Horvátha nepovedal veľa o sebe a svojich osobných postojov, skôr iba načrtával kontúry človeka, ktorého mocenský aparát  použil. Alebo že by on použil stranícky aparát pre seba ?!

Príslušník Františka Kovára mal byť zlým, hnusným a neúprosným agentom štátnej bezpečnosti. A nebol.  Je to ľudsky chápavý, rozporuplný človek, ktorý má rád poéziu a svojho syna. A my, čo sme mali tú „česť“ poznať nejakých  tých agentov ŠTB, akosi inštinktívne neveríme, že by analyzovali verš po verši Válkovo Slovo len tak z pasie.  Ako cenzori určite, ako fajnšmekeri ťažko.

Takže Slovo Válkovo nie je o slovách, ale o tom, čo slovami nemožno povedať. 

 

Peter Pavlac:Slovo Válkovo  (Modrý salón, SND)

réžia: Emil Horváth

dramaturgia: Peter Pavlac

Scéna a kostýmy: Peter Janků

Válek: Emil Horváth

Príslušník: František Kovár


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?