A bolo Slovo

Autor: Andrea Ostrihoňová | 1.4.2015 o 10:37 | Karma článku: 3,95 | Prečítané:  638x

Môj divadelný názor si myslí, že sú inscenácie a hry, ktoré majú zmysel aj keď ich ocení len niekoľko divákov. K takýmto patrí aj Slovo Válkovo. Cez fiktívny dialóg básnika a agenta ŠTB sa pokúšame pochopiť dobu, tvorbu i politiku. Takéto veľké sústo požuje a prehltne len rozhľadený divák. A aj tomu ostane trpká pachuť na jazyku a nočná nespavosť pre ťažobu v žalúdku.

Príliš veľa rozboru básní, teda konkrétne JEDNEJ básne – Slovo. To je primálo na pochopenie unikátnej tvorby Miroslava Válka.  Tí, ktorí v školských laviciach jeho básňam nerozumeli, ani tu ich nepochopia. Tí, ktorí ten čas neprežili, na základe inscenácie nezabudnuteľnú skúsenosť nezískajú. Veď to vlastne ani nie je o poézii a Sviečkovej demoštrácii. Je to o surovom dnešku a o tom, ako nebezpečné, zradné a mámivé je kolaborovať s mocou. Čím platiť a čo stratiť mohol kedysi Válek a dnes každý z nás.

Válek Emila Horvátha nepovedal veľa o sebe a svojich osobných postojov, skôr iba načrtával kontúry človeka, ktorého mocenský aparát  použil. Alebo že by on použil stranícky aparát pre seba ?!

Príslušník Františka Kovára mal byť zlým, hnusným a neúprosným agentom štátnej bezpečnosti. A nebol.  Je to ľudsky chápavý, rozporuplný človek, ktorý má rád poéziu a svojho syna. A my, čo sme mali tú „česť“ poznať nejakých  tých agentov ŠTB, akosi inštinktívne neveríme, že by analyzovali verš po verši Válkovo Slovo len tak z pasie.  Ako cenzori určite, ako fajnšmekeri ťažko.

Takže Slovo Válkovo nie je o slovách, ale o tom, čo slovami nemožno povedať. 

 

Peter Pavlac:Slovo Válkovo  (Modrý salón, SND)

réžia: Emil Horváth

dramaturgia: Peter Pavlac

Scéna a kostýmy: Peter Janků

Válek: Emil Horváth

Príslušník: František Kovár


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?