Kto sa nebál, šiel na Bál

Autor: Andrea Ostrihoňová | 19.11.2014 o 11:00 | Karma článku: 4,43 | Prečítané:  752x

A nie na hocijaký. Do Národného divadla. Na Timravin Bál.  Presnejšie povedané, na premiéru divadelného predstavenia s názvom Bál, ktoré na motívy poviedok Boženy Slančíkovej-Timravy upravil Daniel Majling.

Už počujem váš názor (môj to tiež vravel!) :

„Určite to bude nuda – veď Timrava v SND! Čo už taká klasika v kamennom divadle môže priniesť zaujímavého...“

Tak nuda to rozhodne nebola. Bál síce tiež nie. Skôr dedinská zábava, na pozadí ktorej Timrava chirurgicky presne odrezáva nadbytočné detaily či pretvárku a predvádza divákovi anatomicky vernú štúdiu ženského prvku v reálnom živote. Bez okolkov to z javiska dostanete na plnú hubu. Neberie si servítky alebo ohľady. Na pódiu znejú vety a vidíte situácie, pri ktorých neviete, či máte v očiach slzy od smiechu alebo sa smejete cez trpké slzy.

Už dávno som v klasickom divadelnom priestore nezažila také výbuchy smiechu ale i spontánne vyprsknutie jednotlivého diváka či oneskorené chichotanie niekoho, komu to pomalšie zapaľuje. Jednoducho, bavili sme sa všetci. Herci i diváci.

Samozrejme, že nebolo všetko dokonalé a výhrad by som mala viacero. Povedzme si rovno, na Timravu treba dozrieť. Divácky i herecky. Bolo to cítiť. Mladšie herečky, predsa len príliš mladé na také tvrdé pravdy, niekedy pôsobili strojene, umelo a dosť nepresvedčivo. Ale dámy Zdena Studénková a Kamila Magálová boli absolútne skvelé.  Ten ohňostroj  drobných prepracovaných gest, naznačených komických akcií a nedopovedaných viet..... Pochúťka pre oko i ucho.  Táňa Paulhofová bola skvostná, presvedčivo trpiaca a odolávajúca. Len mi tam občas prebleskla ozvena minulosezónnej madam Bovary.

To isté nie celkom platilo o mužských predstaviteľoch. Tam sa dali obdivovať nielen výkony Jozefa Vajdu, Mariána Geišberga a Františka Kovára, no bolo čo vychutnávať i na mladších - najmä u Jána Koleníka a dokonale bláznivého Daniela Fischera.

Čo mi však vadilo, bola scéna a kostýmy. Vrstvenie významov – amatérsky divadelný súbor hrá Timravinu hru z prelomu storočia v podmienkach 50-tych rokov niekde na juhu Slovenska.... trochu priveľa vizuálnych kontextov na bežného diváka. Scéna s prvkami stalinskej budovateľskej kultúry, hlášky o presbyterovi a povinnosti chovať vdovu po miestnom rodákovi v spojení s modernými flitrovými minišatami – to sa dosť ťažko chápe, vysvetľuje  a zaraďuje.

Ale môj názor je (správne timravovský) táto hra stojí a padá na ženských postavách. A tie sa naozaj oplatí vidieť. Jedinci bojujúci za genderovú rovnosť by mohli nesúhlasiť, ale podľa mňa rozdielne videnie sveta, (tá toľko diskutovaná otázka – odkiaľ sa berie odlišne chápanie sveta mužom a ženou) je naozaj precízne definované jednoduchou výmenou názorov.

„Katuša! Čo ti je?“

„Nejak som pri tebe duševne otupela, zakrnela. “

„Hovno! Hladná si!“

 

Božena Slančíková-Timrava, Daniel Majling: BÁL

réžia: Michal Vajdička  dramaturgia: Daniel Majling  scéna: Pavol Andraško   kostýmy Katarína Hollá hudba: Marián Čekovský

Premiéra: 7. novembra 2014 v Sále činohry v novej budove SND

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?