Kto a Čo filmuje v ateliéroch na Kolibe?

Autor: Andrea Ostrihoňová | 3.11.2014 o 10:00 | Karma článku: 9,24 | Prečítané:  2156x

Už pri prvom pohľade do dokumentu Záväzné stanovisko hl. mesta SR Bratislava k investičnej činnosti  - Areál KOLIBA, bytové domy, Brečtanová ulica – vás napadne, že to teda bude riadny horor.  Keby len horor, obyvatelia Koliby sa oprávnene obávajú, že to, čo sa tu potichu pripravuje, bude pravá nefalšovaná katastrofa.

V najužšom mieste Brečtanovej ulice – od rohu plotu ateliérov, kde sa napája Bárdošova ulica na Brečtanovú  až temer po obľúbenú reštauráciu na kraji lesa.

Tam to má byť!  

Súvislá hradba 3 trojposchodových budov + 1 budova polyfunkčná. A v týchto „neveľkých“ objektoch 117 bytových jednotiek a 230 stojísk pre osobné automobily.

 Áno, tam, v tom úzkom páse stromov, ktoré kryjú škaredé socialistické mramorovobetónové kocky kolibských filmových štúdii. Vyzerá to tak, že bytové domy budú  nalepené na cestu tak, že neostane miesto ani na chodník pre chodcov či cyklotrasu. To sa chystá....

Scenár je už napísaný, hercov vybrali a celá Bratislava dostane voľné lístky na premiéru.

A keďže do kulís tohto filmového majstrovského diela akosi nejde zakomponovať existujúca zeleň, porastajúca si svojvoľne pozemok len tak halabala - preč s ňou!

154 stromov  má padnúť za obeť megalomanskému zámeru na vrchole kolibského kopca vyrobiť monštrum, ktoré bude viditeľné z diaľky - trebárs z Rakúska, či Maďarska  (veď budova starých ateliérov už patrí do panorámy Bratislavy).

Vstupná brána do lesoparku, jedna z mála súvislých lesných plôch lemujúca okraje Bratislavy, jediná verejnosti dostupná asfaltová komunikácia, ktorou sa dá ísť hore na Kamzík, okolitá výstavba rodinných domov a víl – idyla, pokoj, relax .  Zelené vrcholky stromov, lúky nežne sa vinúce popod drôty vysokého napätia, staré vinice s kríkmi šípových ruží a omamne voňajúcej bazy.....

A zrazu prásk!

Ako v správnej dráme  – na kopci  3-poschodová budova vyzerá minimálne ako 5- poschodová ,  takže tu je betónový obor, ani čo by z Petržalky ušiel. Rozvaľuje sa, zavadzia a špatí. 

Lebo však náš najvyšší mestský vládca v svojom KLADNOM písomnom stanovisku uviedol: „ Zámer svojou funkciou, architektonickým stvárnením a spôsobom zástavby nenarúša charakteristický obraz a proporcie konkrétneho územia...“  To už ani komédia nie je, to je fraška. Asi  z magistrátnych okien nie je pre vysoké a čierne stavby vidieť na Kolibu. Lebo keby bolo, takéto stanovisko by  (podľa môjho názoru) nijaká rozumne uvažujúca osoba nemohla napísať/podpísať.

Už dnes je temer nemožné dostať sa ráno z kolibského kopca dolu do mesta a v popoludňajšej špičke zas opačným smerom vystojíte na Pionierskej alebo Karpatskej jamu. Ako sa do tejto nekonečnej kolóny áut ľahučko zapracuje 230 ďalších? Možno, že developer so zľavou predáva aj vrtuľníky a miesto na heliporte....

Občianske združenie Za lepšiu Kolibu sa od začiatku s nedôverou pozerá na investorský zámer s bytovými domami v areáli bývalých filmových ateliérov. Kolibčania sú v posledných rokoch veľmi citliví na vytínanie stromov. Chceli sme teda poznať názor odborníkov – dendrológov – či je naozaj nevyhnutné vytínať toľké stromy a či ich stav deklarovaný v posudku od investora je naozaj taký katastrofálny...

Veď 154 stromov – predstavte si to – veď to je menší les....

Stromy by vystačili aj na tri mestské parčíky. Niektoré z tých odsúdencov na smrť zoťatím majú viac rokov ako je súčet veku majiteľov firmy, ktorá sa ich tak ľahko chce zbaviť.

Oslovili sme developera so žiadosťou, aby umožniť vstup súdnej odborníčke – dendrologičke a dvom členom OZ Za lepšiu Kolibu na predmetný pozemok. Chceli sme len nechať vypracovať nezávislý odborný posudok o stave a hodnote stromov na danom mieste.  

Bolo nám to odmietnuté. Investor nevidí dôvod. Ak máme námietky voči posudku, máme ich poslať písomne.

A čo asi tak máme napísať? Veď dendrologička stromy naživo nevidela, nesiahla si na ne, nepreskúmala ich zblízka.

V tomto mieste sa z „filmového“ diela pripravovaného v kolibských ateliéroch stáva už tragédia.

Dovolíme to?

Neprepíšeme scenár tejto reality show tak, aby sme sa z pasívnych divákov stali aktívnymi hercami?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?