Malá fuchsia

Autor: Andrea Ostrihoňová | 8.7.2014 o 8:10 | Karma článku: 6,59 | Prečítané:  514x

Od jari do jesene kvitnú po celom Írsku fuchsie. Sú to urastené, bohaté kríky obsypané tisíckami kvetov. Od svetloružových po tmavofialové. Kvety ako malé dokonalé dvojfarebné lampášiky či strakaté lampióny visia z každej vetvičky. Rastú všade, v parkoch, predzáhradkách, popri cestách i tak nadivoko v lesoch a na morských útesoch. Sú ich plné cintoríny aj detské ihriská. Patria k írskemu ostrovu rovnako ako orgován alebo baza k stredoeurópskym zemepisným šírkam.

Rhona zakladala záhradu pri novom dome. Niektoré rastliny ostali z pôvodnej vegetácie, iné nasadil staviteľ, aby pozemok vyzeral príťažlivejšie. Okraje krásne zeleného trávnika lemovali pestrofarebné kvety a kvitnúce kríky. Medzi nimi sa ustrašene krčila malá fuchsia. Teda malá, na írske pomery. V skutočnosti siahala dospelému mužovi po kolená a mala asi pol metra do šírky. Trochu sa však od všetkých ostatných fuchsií líšila. Nemala ani jeden jediný kvet. Ani púčik. Nič.  Sezóna fuchsií v plnom prúde a táto chudinka neduživá bez kvetov.

Rhona sa malej fuchsii starostlivo venovala. Každý deň ráno k nej pred robotou zašla so svojou prvou šálkou kávy, prihovorila sa jej, pochválila ju. Za nový konárik, za pár nežne zelených lístkov.

Poobede sa pravidelne pri malej fuchsii zastavil Rhonin manžel Gerry, s poobedňajším čajom.  Čupol si ku kríku i napriek svojmu neohybnému kolenu, pohladil chvejúce sa lístky, vytrhol otravnú burinu spod koreňov. Láskavým hlasom sa opýtal, kedy ich prekvapí a ukáže im svoje farby.

Za daždivých dní stávali obaja pri okne a cez kvapky dažďa pozorovali svoju novú krásnu záhradu. Keď prišla reč na malú fuchsiu, dumali, ako jej pomôcť. Škoda mať v záhrade taký pekný zelený krík bez jedného jediného kvietka, keď všade naokolo kríky prekypujú stovkami kvetov. Rozmýšľali, aké hnojivo, či postrek zvoliť.

V miestnom záhradníctve už Rhonu poznali. Vyskúšala prostriedky na povzbudenie kvitnutia,  zlepšenie rastu, obohatenie pôdy živinami, prišlo i na babské recepty ako usadenina z kávy alebo  popol z dreva. Zakaždým ju tam vítali s otázkou:

„Ako? Kvitne?"

Rhona vždy len smutno sklamane zavrtela hlavou.

Rhona a Gerry sa však nevzdávali. Na striedačku každý deň chodili k malej fuchsii a každý jej pošepky hovoril, že jemu to ani tak nevadí, že nemá kvety, ale že ten druhý už stráca trpezlivosť. Možno taký krík bez kvetov nebude chcieť mať nikto z nich na záhrade a možno ho dajú úplne preč. Strašili  fuchsiu ako malé dieťa. Ale fuchsia nič.

Jedno obzvlášť upršané popoludnie sa Gerry obrátil s otázkou na Rhonu:

„A čo keď to tá chudinka....“

Rhone hneď došlo, že myslí na tú úbohú rastlinu.

„...nevie?“

„Ako to myslíš, že nevie?“

Spýtala sa ho Rhona.

„No vieš, vyrástla asi v skleníku, všetky rastlinky boli rovnaké, nikde žiadny fuchsiový kvet. Jednoducho to nikdy nevidela. Veď ani my tu žiadnu inú fuchsiu nemáme. Mali by sme jej to ukázať.“

Rhona súhlasila, hneď na druhý deň kúpila v kvetinárstve bohato zakvitnutú fuchsiu ako vzor. Postavila ju na trávnik vedľa malej fuchsie a začala s náučným príhovorom.

„Milá naša fuchsia, toto  –  je kvet. Fuchsie majú mať kvety. Preto si ich ľudia sadia v záhradách. Lebo sa im páčia kvety. Toto...„  

Poklepala prstom na kvitnúcu rastlinu.

 „...je to, čo chceme po tebe. Kvitnúť. Urobiť kvietok. Farbu už nechám na teba...“ 

Hovorila dlhšie. V jednoduchých vetách a pomaly. Potom vzorovú fuchsiu postavila obďaleč na trávnik, ale tak, aby na ňu malá fuchsia dovidela.

„Moja milá, snaž sa zakvitnúť a potešiť ma! Zajtra sa na teba prídem pozrieť.“

Čo sa tú noc dialo, nikto nevie.

Ale keď Rhona ráno pristúpila so svojou šálkou k malej fuchsii, skoro jej káva z rúk vypadla. Na kríku sa chvel jeden jediný dokonalý, ružovo fialový kvet. Celá rastlina pripomínala čerstvú mamičku na sále po úspešnom pôrode. Ak sa kvety dokážu vôbec nejako tváriť, tak tento vyzeral vyčerpane ale šťastne.

Malá fuchsia sa nakoniec predsa len naučila, ako sa robia kvety.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?