Každodenné more

Autor: Andrea Ostrihoňová | 24.6.2014 o 13:36 | Karma článku: 6,49 | Prečítané:  452x

More, ktoré máte možnosť vidieť každý deň, je úplne iné, ako to, ktoré ste ako dieťa každú letnú dovolenku zdravili už z diaľky. Líšia sa rovnako ako domáce a divé zvieratá.

To dovolenkové, lenivé a teplé, sa vám líška, nežne obmýva nohy a tichúčko pradie. Poznáte ho ako prítulnú milenku na dva týždne dovolenkového ničnerobenia. Je ako trojfarebný koktail v plážovom bare vyzdobený slnečníkmi, ktorý perfektne chutí, len z neho na druhý deň niekedy bolí hlava. Ak aj trochu zmraští svoju azúrovo modrú hladkú tvár, je to vždy vina zlého počasia a nie toho vľúdneho množstva slanej vody. Chaluhy a iné nepríjemnosti kaziace jeho dokonalý vzhľad odstránia za úsvitu domorodci a ak máte šťastie, nájdete sem tam aj jednu, hoci trošku oblámanú, mušľu.

To druhé, skutočne každodenné more, je živý, samostatný obrovský tvor. Je tu stále, jeho prítomnosť si po čase vlastne už ani neuvedomujete. Zájdete za roh a more tam jednoducho stále je. Na nič sa nehrá a nijak zaujímavo sa netvári. Nezáleží mu na vás. Bolo tu pred vami a bude tu po vás. Máte príležitosť len podieľať sa na jeho momentálnej existencii.

Je divé, škaredé, špinavé, búrlivé, smrdí a buráca. A vy len s úžasom zisťujete, že jedného dňa, a to ani nemusí byť pekné počasie, sa rozhodne, že bude pre vás fantastickým modelom. Ľahne si pred vás, hodí to do zelena, vábne čľapká neškodnými vlnkami. Žeby ste mu aj uverili, že je to vlastne len obrovský bazén a nie nedozerný oceán. A potom sa v noci zdvihne vietor, hučí popod dvere a prináša dážď. A vaše skrotené moríčko zmizne, o mólo plieskajú vlniská desivej výšky a sily. Nepriehľadne skalené a mútne. Toto more na vás zvysoka kašle. Masa slanej vody zabíja a ničí. Hodí vám pod nohy tisícky mŕtvych morských hviezdíc a malého strateného tuleňa. Na pláže nakopí záveje zapáchajúcich, slizkých rias, v ktorých sa v silnom prílive prevaľujú plastové fľaše, zvyšky navigačných bójok a nechutné odpadky, ktorých pôvod ani nechcete poznať.

A potom opäť hudie inú. Nikdy ste vlastne nevedeli, že prílivy a odlivy sú dvakrát denne, niekto múdry to vie aj prepočítať dopredu. Ale že oceán je natoľko svojhlavý, že niekedy jeden príliv, či odliv jednoducho vynechá? Posun masy vody hore a dolu sa pre dnešok nekoná. Tá veľká sila, ktorá vlny priženie až na pobrežnú cestu, čo zaženie vodu tak ďaleko od brehu, že k nej treba šliapať pol kilometra, si niekedy vezme voľno. Zájde si s hurikánom preliať karibské ostrovy a vy si môžete pískať.

Ako stredoeurópsky suchozemec nikdy nemáte šancu zistiť, že s mušľami a ulitami je to ako s hubami. Majú svoje sezóny, niekedy rastú a inokedy ani jedna jediná. Skutočný oceán schránkami morských ulitníkov doslova mrhá, navŕši ich popod skalné previsy kopiská. Vy potom zvažujete každý, každučičký krok. Ľúto je vám zničiť tú dokonalosť prírodného diela, ktoré sa tu povaľuje bez úžitku. Len tak. More sa nimi ozdobilo a teraz ich ponúka vám. Vy si beriete, vyberáte, zbierate. Potom dospejete k bodu, že ich niet kam dávať, vlastne ani neviete, čo s nimi budete robiť, ale darmi mora sa predsa neopovrhuje.

Nabudúce vám neponúkne nič. Rybári a námorníci to dávno vedia, more si treba ctiť a ďakovať mu. Kŕmiť ho obdivom, ako šelmu v klietke, aby sa na vás nevrhlo a nezožralo vás.

Každodenné more sa s vami rozpráva, má tisíc zvukov, poznáte ho po hlase, aj keď niekedy mnohovýznamne mlčí. Ak dobre načúvate, zaspieva opojne lákavú melódiu, ktorá vás očarí. No robí to len preto, aby vás vzápätí ohlušilo búrkou a desivým vetrom, ktorý vám odtŕha slová od úst. Oceán si ich berie, aby ich kdesi na opačnom konci sveta komusi chrstol do tváre uprostred noci.

Obliznete si pery pri búrlivom mori a pocítite v ústach slanosť. To more si vás poznačilo, aby ste mu prišli na chuť. Je silno návykové, nedá sa ho zbaviť, vlezie vám do očí, do duše a zostáva s vami. Ale nie preto, že by to samo chcelo - veď mu na vás ako ľudskej bytosti nezáleží - to vy ste si na neho veľmi privykli.

Každodenné more je ako dobrý chlieb, nedá sa ho prejesť.

Až keď ho niet, uvedomíte si veľkosť svojej straty.

Piesok (AndyO)
musle (AndyO)
vlny (AndyO)
Chaluhy (AndyO)
more 1 (AndyO)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?