Zraková "vada"

Autor: Andrea Ostrihoňová | 20.6.2014 o 8:00 | Karma článku: 7,24 | Prečítané:  628x

Vidím veci inakšie ako ostatní. Bojujem s tým už od detstva. Prvé okuliare som zakopala na pieskovisku. Zatiaľ čo iné deti stavali vysoké hrady, ja som hĺbila jamy v rohoch, kde som potajme zahrabávala nenávidené „škulky“. Ale čím som staršia, mám neodbytnejší pocit, že moje iné videnie sveta sa netýka len očí. Tá obrysová rozostrenosť či výrazová neurčitosť tvárí idúcich proti mne núti moju predstavivosť veci  si domýšľať.

Samozrejme, v bežnom živote mi to prináša kuriózne situácie, že zdravím neznámych, ktorí mi pripadajú známi a neodpovedám na pozdravy kamarátov, na ktorých tváre jednoducho nedovidím. Tenis by ste si so mnou nezahrali a pri squashi by som sa umlátila o steny ako rozbláznená včela. Ale mne tí ľudia, takí rozmazaní, nedopovedaní a nedodefinovaní, pripadajú omnoho zaujímavejší (či skôr krajší) ako tí, ktorých ostro a presne vidím cez okuliare.

Po tom, čo som si prvýkrát dala dolu papierové okuliare v 3D kine a pri pohľade na rozostrený obraz na premietacom plátne s prekvapením skonštatovala, že presne tak vidím bez dioptrických okuliarov ja, môžem s trochou nadsádzky tvrdiť, že žijem vo filme.

Moji princovia sú mladí a krásni - na vrásky totiž nedoostrím. Kvety nádherne kvitnú, lebo vädnúce majú zväčša rovnaký tvar ako práve rozkvitnuté. Ľudia sa na mňa usmievajú, lebo ja nedovidím, že sa len nervózne škľabia.

Usvedčil ma digitálny fotoaparát.

Nikdy som nemohla fotiť, pretože som nedokázala objektív zaostriť tak, aby z toho bola dobrá fotografia. Odkedy sa technika posunula tak ďaleko, že ostrí za mňa, kedy-tedy sa mi podarí nejaký dobrý záber. Ale opakovane narážam na problém, že fotoaparát nezachytí to, čo vidím priamo pred sebou. Či už ide o tiene, farby či kompozíciu.

Ja to vždy vidím akosi plastickejšie, plnofarebnejšie a zaujímavejšie.

Znamená to len jedno, moje oči ma neklamú, to ja klamem svoj zrak.

Svet je skvelý, keď sa na neho pozeráte cez sklíčka fantázie a nie cez dioptrické okuliare.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?