Hraničná skúsenosť IV (Izrael, september 2013)

Autor: Andrea Ostrihoňová | 27.9.2013 o 8:09 | (upravené 27.9.2013 o 10:29) Karma článku: 5,87 | Prečítané:  690x

V Izraeli sa oslavuje sedem prírodných druhov- pšenica, jačmeň, hrozno, figovník, datle, granátové jablko a med, ktoré charakterizujú krajinu.  Detičky z kresťanskej školy v Káne Galilejskej šli uličkou do kostola, ktorý sme práve opustili - miestni žiačikovia boli súčasťou osláv granátového jablka. Ochotne a s úsmevmi  zapózovali.

Niesli granátové jablká, v ktorých boli zapichnuté krížiky alebo košíčky so zelenými ratolesťami. Inak, mám podozrenie, že ten vážne sa tváriaci chlapček na úlohu zabudol a teraz ukazuje obyčajné jabĺčko, čo má na desiatu!

gran2.jpg

gran1.jpg

Kána Galilejská - to je dedinka, v ktorej v biblických časoch došlo na jednej dlhšie trvajúcej svadbe víno a neštastný hostiteľ sa obrátil na Ježiša s prosbou, nech spraví zázrak.  V šestich kamenných nádobách sa pod rukami Ježiša zmenila voda na víno. (Taký zázrak by aj dnes uvítali na mnohých svadbách a nielen v Izraeli.) Zázračné kade ani takú vhodne meniacu sa vodu sme v Káne Galilejskej nenašli. Bol tam ale kopec obchodíkov s vínom....

V neďalekom meste Nazareth anjel zvestoval Márii, že sa jej narodí boží syn. Mária šla práve pre vodu, takže tam kedysi musela byť pôvodne studňa a asi Jozefova stolárska dielňa. Dnes je tam neuveriteľne veľká a neuveriteľne moderná bazilika Zvestovania Panny Marie. Okolo pokojne spolu žijú Židia, muslimovia i kresťania.

 

naz1.jpg

naz2.jpg

naz3.jpg

Ďalej vo vnútrozemí pramení troma prameňmi rieka Jordán, ktorej vody vtekajú do Galilejského jazera. Táto najväčšia zásobáreň pitnej vody v Izraeli sa tiež volá Tiberiadské alebo Genazaretské jazero.  To bola oblasť, v ktorej, povedané dnešnou terminológiou, Ježiš najviac operoval ako prorok do svojich tridsiatichrokov. Tu vykonal mnohé zosvojich zázrakov ako zmnoženie rýb, nasýtenie zástupov, vyliečenie chorých.

Pre mňa bolo najviac neuveriteľné, že na druhej strane Galilejského jazera sa nachádzajú Golandské výšiny a za nimi oná, tak často v dnešných dňoch skloňovaná Sýria. Golandské výšiny som si vždy, pod vplyvom médií, predstavovala ako nejaké vysoké a strmé pohorie, drsné podmienky, kúdoly dymu, míny a delá, železné zábrany a všade vojaci.gol1.png

 

A teraz som si sedela na terase reštaurácie sv. Petra, popíjala biele víno a oproti mne veľmi príjemný výhľad. Aj z lode sa na ne (na tie Golandské výšiny) dobre pozeralo.

gol2.png

 

Dokonca môj mobil zašiel ešte ďalej cez hranice.  Pípla mi sms

mob.jpg

A na lodi na dolnom konci jazera mi prišla druhá sms

mob1.jpg

 

Bola som behom hodiny vizuálne alebo mobilo-signálne v troch krajinách, pričom som neopustila krajinu štvrtú.

Ja viem, aj na Bratislavskom hrade vám nabehne signál rakúskeho alebo maďarského operátora. Ale v porovnaní s virtuálnou prítomnosťou v Libanone alebo Jordánsku je to len slabý odvar.

Jordán sa nezastavil a ani sme ho neprekročili.

jor.png

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?