Hraničná skúsenosť I. (Izrael, september 2013)

Autor: Andrea Ostrihoňová | 20.9.2013 o 8:05 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  1278x

Do Tel Avivu sme prileteli večer 9. septembra 2013. Bol to jeden z tých termínov, v ktorom mala byť Sýria už celkom určite pod paľbou.....

Nebola.

Náš prílet ale sprevádzali iné nezvyčajné okolnosti. Na letisku v Budapešti sme v lietadle polhodinu  čakali na oneskorenú skupinu mladých i starších mužov -  asi 15-tich. Boli normálne civilne oblečení, ale spod košiel im vytrčali strapce, ktoré svedčili o tom, že sú praktizujúci židia. Hovorili modernou hebrejčinou.  Nemali klasické čiapočky, niektorí mali štrikované hrubšie čiapky. Zopár ich malo poriadnu bradisko  a skoro všetci mali pajesy. Neobsedeli ani chvíľu, stale pobiehali uličkou, vykrikovali po sebe ako malé deti, hádzali po sebe kúsky keksov a vôbec nepočúvali prosby letušiek, aby si sadli.

Ale pred zahájením pristávacieho manévru nad zemou Izraela sa všetci  upokojili, zaujali svoje miesta a začali sa nahlas modliť. Znelo to ako niečo medzi  detskou rečňovánkou  a kostolným spevom. Pomáhali si pri tom rytmickým tlieskaním.  Nech to bolo, čo chce, zabralo to - atmosféra v lietadle sa upokojila a s pocitom bezpečia sme pristali na izraelskej pôde.  Vymodlili nám tam hore povolenie pristáť.

Žiadne strely, hučiace vrtuľníky ani bombové útoky. Teplý pokojný večer, v ktorom sme sa odviezli do Betlehéma (mimochodom, to je už palestínske územie).

Hranice medzi tým, čo sa nám zdá a čo je skutočnosťou,  sa v Izraeli zdajú byť relatívnejšie.

Keďže som Svätú zem navštívila so skupinou pútnikov, bolo len prirodzené, že po pár dňoch naše kroky viedli aj do Jeruzaléma. Do starého mesta. Na Krížovú cestu -na Via Dolorosu. Chrámová hora - najstredovitejší stred najstaršej časti najstaršieho Jeruzalema. Najposvätnejšie miesto judaizmu, tretie najposvätnejšie miesto sunitských muslimov  a  začiatok Krížovej cesty.  Bol piatok - pre muslimov deň posvätný.

Poludnie.

via5.bmp

Nad Chrámovou horou sa ozýval hlas muezína, trochu skreslený ampliónmi, ktorý vyzýval pravoverných muslimov k modlitbe. V uličkách, v modlitebniach bolo vidieť len chrbty a päty modliacich sa. Čajovne zívali prázdnotou.

Na križovatkách kľukatých uličiek, na rohoch prístupových chodbičiek stáli provizórne železné zábrany, vytvárajúce bezpečnostné ostrovčeky - stanoviská izraelských policajtov. V nepriestrelnych vestách, s prilbami na hlavách - mladí muži a mladé ženy pokojne stáli  na páliacom slnku a strážili nerušený priebeh moslimskej bohoslužby.

via3a.bmp

Okolo sme prechádzali my, modliaci sa kresťanskí pútnici.  Zastávky Krížovej cesty vedú uzučkými chodníčkami pomedzi vystavený tovar maličkých obchodíkov. Niekde uhnú z chodníka do výklenku k tabuľke, alebo zídete tromi schodmi do obchodu a prejdete do mini kaplnky skrývajúcej sa za ním.

via2.bmp

Keď sme prichádzali na koniec svojej cesty, hlas muezína už stíchol. Policajti zbalili zábrany a pomaly odchádzali. Modliaci sa rozchádzali späť k svojim pracovným zaležitostiam.

Čakala som chaos, napätie, stres či násilie. Pocit strachu alebo pach nebezpečenstva.  Nepohodu a nepríjemné pohľady.

Nič z toho sa nedostavilo.

Predavači ďalej ponúkali svoj predražený tovar, turisti kupovali hlúposti, ktoré nikdy nikto nepotrebuje. V kaviarničkách si starčekovia vychutnávali kávu a na vyhriatych kameňoch sa vyvalovali lenivé mačky. Obloha bola až nemravne modrá a slnko sa snažilo zo všetkých síl  ugrilovať nás do červena.

Veď bol len obyčajný piatok. Teda, pravdupovediac, úplne obyčajný nebol. Bol piatok trinásteho.

 

via1.bmp

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?