Svetlo medzi oceánmi

Autor: Andrea Ostrihoňová | 3.8.2012 o 13:00 | (upravené 3.8.2012 o 14:07) Karma článku: 3,54 | Prečítané:  357x

„Mal dojem, že nestojí na zemi, ale visí z oblohy.Pomaličky sa obrátil o stoosemdesiat stupňov a vdýchol prázdnotu priestoru okolo seba.Zdalo sa, že jeho pľúca nikdy nebudú dostatočne veľké, aby vdýchli do seba také množstvo vzduchu, jeho oči nikdy neobsiahnu ten obrovský priestor, nikdy nezačuje celú silu prevaľujúceho sa, revúceho oceánu."

Tom Sherbourne je strážca majáku na Jánusovej skale. Ostrov leží v mieste, kde Indický oceán prechádza  do Veľkého austrálskeho zálivu.  Je neveľký, okrem strážcu majáku, jeho ženy  Isabel, pár kôz a čajok na ňom nik iný nebýva. Až jedného dňa more vyplaví loďku s maličkou Lucy.....

Tak ako sa more prelieva do oceánu a vzápatí stáva sa zálivom i činy človeka neovplyvňujú len jeho život, ale vyvolané vlny zasahujú do osudov druhých ľudských bytostí. Niektoré naše rozhodnutia nemusia byť  zlé, len nie sú správne pre všetkých zúčastnených. Ide o to, či a ako človek dokáže žiť s vedomím, že spôsobil iným veľké utrpenie. Na nešťastí druhých šťastie nemožno vybudovať. S dôsledkami vlastných rozhodnutí musíme žiť my sami. Najmä, keď ide o deti....

To je základná myšlienka knihy SVETLO MEDZI OCEÁNMI austrálskej spisovateľky M.L. Stedmanovej. Patrí k tým príbehom, v ktorých chápete pohnútky oboch strán, smútite a smejete sa s hrdinami, ale zároveň neviete, ako by ste sa v danej situácii zachovali vy.

Smutné, ale nie sentimentálne. Plné života, ale toho skutočného, kde je viac nešťastia ako šťastia a kde sa za čarovné chvíľky platí dňami pochmúrnych úvah, fyzického utrpenia a hodinami plaču.

Ja som knižku neodložila z ruky a prečítala som ju na dúšok za jeden deň.

Príde na to - je to kniha skôr pre ženy, ako pre mužov, ale na druhej strane - prečo mužom odopierať trochu sĺz a dojatia.

 

Svetlo medzi oceánmi. M.L. Stedmanová, Ikar, 2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Agent ŠtB aj tanečníčka z klipu. Kto už formoval tvár Fica?

S ľuďmi, ktorí premiérovi Robertovi Ficovi radili v komunikácii alebo za neho hovorili sú spojené podozrenia z korupcie aj fyzický útok.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.

SVET

Najvyšší kostol na svete ohrozuje ľudský moč

Ľudí neodrádza polícia ani vysoké pokuty.


Už ste čítali?